MARRACCI Ludovico

Lot 82
Estimation :
6000 - 8000 EUR
Résultat : 6 000EUR
MARRACCI Ludovico
Alcorani textus universus: ex correctioribus Arabum exemplaribus summa fide, atque pulcherrimis characteribus descriptus. Eademque fide, ac pari diligentia ex Arabico idiomate in Latinum translatus; appositis unicuique capiti notis, atque refutatione: His omnibus praemissus est Prodromus totum priorem tomum implens, in quo contenta indicantur pagina sequenti. Patavii: Ex Typographia Seminarii, 1698. Seconde page de titre: Prodromus ad refutationem Alcorani, in quo Mahumetis vita, ac res gestae ex probatissimis apud Arabes scriptoribus collectae referuntur. De Alcorani nomine, auctore, idiomate, stylo, summa apud Mahumetanos veneratione, aliisque similibus ad integram illius, absolutamque notitiam pertinentibus agitur. Denique per quatuor verae religionis notas sectae Mahumetanicae falsitas ostenditur, & christianae religionis veritas comprobatur. In quatuor partes divisus. in-folio (37 x 26 cm), veau brun dos à nerfs, orné, pièce de titre, tranches mouchetées, reliure du 18 è. 5 parties en 1 v. ([2] 45 [3] 46 [2] 81 [3] 94 [9] 126 [16 feuillet M rapporté ] 17 [3 - interverties avec17] 838 p.). Complet. (Schnurrer 377; N. Daniel: Islam et Occident 379; Moubarac: Recherches... 137 sq. Enay 151). En 1691 Ludovico Marracci, confesseur d'Innocent XI, après plus de quarante ans d'études du Coran et des divers commentateurs musulmans publia le tome premier, un Prodomus à une édition du Coran et dans lequel parait la première biographie de Mahomet en Europe d'après les sources arabes et dont Hinckelman en parla avec éloges dans son édition arabe du coran en 1694. En 1698 il complète son oeuvre avec deux autres volumes de traduction annotée, du texte arabe et de la réfutation. Cette oeuvre gigantesque Marracci devait la proposer aux missionnaires en terre d'islam comme vade-mecum leur permettant de réfuter point par point les éventuelles objections de leurs adversaires musulmans. l'oeuvre se présente sous le double et singulier aspect d'une traduction commentée du texte sacr
Mes ordres d'achat