RECUEIL DU TOUS PREMIER OUVRAGE PUBLIÉ DE... - Lot 78 - Gros & Delettrez

Lot 78
Estimation :
2000 - 4000 EUR
Résultat : 2 000EUR
RECUEIL DU TOUS PREMIER OUVRAGE PUBLIÉ DE NUMISMATIQUE ORIENTALE GEORGE KEHR. Monarchiae asiatico-saracenicae status, qualis VIII et IX post Christum natum seculo fuit, ex nummis argenteis prisca Arabum scriptura kufica a monarchis arabicis Al Mansor, Harun Raschid, Al-Mamon aliisque in metropolibus Chaldeae, Persiae Transoxianaeque cusis et nuper in littore maris balthici, propre Gedanum, effossis, illustratus a M. Georgio Jacobo Kehr. Bibliopolio Jac. Schusteri, 1724. in-4 velin de l'époque, tranches rouges. 32 p. avec 2 planches gravées repliées. Relié à la suite du même auteur: "Monarchæ Mogolo- Indici vel Mogolis Magni Aurenk Szeb numisma Indo-Persicum... in... renovationem... clientelarum urbis Dehli... signatum;... explicatum... et contra... Scheich Mohhammed Efendi... vindicatum, et variis notis... illustratum a G.J.K.... In Appendice... syllabarii Mongolo-Kalmuckici pars exhibetur". Lipsiæ: Impressit H.C. Takke, 1725. (8)-52 p. et 2 planches repliées. relié à la suite du même auteur " De numismate augusti aureo formae maximae. Viennae, J. T. Trattnern 1765. 24 p. Reliés à la suite 6 textes de: Georg Andreas Will 1766; Joh. Christoph Novisadi 1754; 2 textes de Joseph Khell 1765 et 1766; Joannes Gottfried Geissler; Philipp Peter Guden 1777; Catalogus variorum usque ad hoc tempus editorum operum circa rem nummariam in Suecia, 1780. In 1724, the orientalist Georg Jacob Kehr (1692 - 1740) from Leipzig wrote the first monograph on Islamic numismatics which described a hoard of Islamic coins found near Gdansk. Richard Ettinghausen regarded this monograph as marking the beginning of Islamic archaeology (Ettinghausen, R.: Islamic Art and Archeology. In: T. Cuyler Young (ed.): Near Eastern Culture and Society, Princeton 1951, 17-47, esp. 21)
Mes ordres d'achat