Lot 62
20 000 - 25 000 €
Résultat : 33 000 €

UNE SECONDE ÉDITION LATINE DE BASEL DU BARI' IBN ABI L-RIDJAL (Abû 'l-Hasan 'Ali al-Kayrawani). [ Haly Abenragel, Albohazen ]. De iudiciis astrorum librio octo, doctorum aliquot virorum opera in latinum sermonem conversi... per Antonium Stupam. Accessit huic operi hac demum editione, compedium duodecim domorum coelestium, ex clarissimis & vetustissimis authoribus, scilicet Messahalla, Aomare, Alkindo, Zaele, Albenait, Dorotheo, Iergi, Aristotele & Ptolemaeo, collectum... Authore P. Liechtenstein. Basel, officina Henric Patri, mars 1571. in-folio (31.5 x 21.5), relié en peau de truie estampée à froid, ancienne pièce de titre au dos, 1 f; bl., titre, 12 ff. pour la dédicace et l'index, 1 f. bl. et 586 p., 1 f. pour le colophon. Coins émoussés, marques de lacets, brunissures et mouillures marginales au début et à la fin de l'ouvrage. (Houzeau 3870). La traduction latine du "kitab al-bari' fi 'ilm an-nujum" a eu pas moins de sept éditions et dont l'édition princeps est de Venise 1485 " Praeclarissimus liber completus in judiciis astrorum ". In 1485 at Venice a complete copy of the Old Castilian manuscript was translated into Latin and published by Erhard Ratdolt as Praeclarissimus liber completus in judiciis astrorum ("The very famous complete book on the judgment of the stars"). This printing (and later Latin versions) is commonly known as De iudiciis astrorum (or De judiciis astrorum)
Mes ordres d'achat